jaywbigred
Active member
Can any of the industry guys provide insight here into what accounts for the high cost of lessons?
(I'm note looking to be pointed to an individual mountain's package deals or to other ways to "save" on the cost of lesson; last night I put together a table comparing the costs and I am aware that multi-day deals can bring the cost down significantly. I am also aware that the length of a lesson can vary, so that the price/hour is actually a more hidden statistic. I am just looking for an explanation as to what goes into the cost).
(I'm note looking to be pointed to an individual mountain's package deals or to other ways to "save" on the cost of lesson; last night I put together a table comparing the costs and I am aware that multi-day deals can bring the cost down significantly. I am also aware that the length of a lesson can vary, so that the price/hour is actually a more hidden statistic. I am just looking for an explanation as to what goes into the cost).